Megjelent a Magyar Gazdaságtörténeti Évkönyv 2023. évi kötete!

2024.03.04.
Megjelent a Magyar Gazdaságtörténeti Évkönyv 2023. évi kötete!

Halmos Károly, Koloh Gábor, Kovács Kristóf Lajos és Simonkay Márton tanulmányai is szerepelnek a frissen megjelent, Pogány Ágnes, Kövér György és Weisz Boglárka által szerkesztett kötetben, amely a Penna Bölcsész Könyvesboltban (1053 Budapest, Magyar u. 40.) kapható.

A könyvet március 20-án, szerdán 15 órakor, az ELTE BTK Szekfű Gyula könyvtárában Germuska Pál DSc, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága történésze mutatja be.

A kötet fülszövege:
A Magyar Gazdaságtörténeti Évkönyv 2023-ban megjelenő hetedik kötete 14 szerző 13 tanulmányát tartalmazza. Tematikus kulcsfogalmak: Városi gazdálkodás − Üzleti kooperáció. 
Az első blokk szerzői a városi gazdálkodás adminisztratív, infrastrukturális és vállalkozói szintjét vizsgálják a 16. századtól a 20. századig. Ilyen kérdésekre keressük a választ: mennyiben változott a különböző korokban a városi "költségvetés" bevételi és kiadási oldalának összetétele, hogyan pótolta a város a költségvetésben mutatkozó hiányt, miként adminisztrálta azt, milyen infrastrukturális beruházásokat bonyolított le, akár külső források bevonásával, mennyiben járult hozzá saját vállalkozásaival a település fejlődéséhez?
A második tematikus blokkban az üzleti kooperáció történetét elemezzük a 19−20. századi gazdaság különböző területein: a hadiszállítás, a csődök, a hajózás, a biztosítás, a szövetkezetek, a söripar és a gyáriparosok érdekképviseleti szervezete (GYOSZ) esetében. A gazdaságtörténeti kutatások azt bizonyítják, hogy kooperáció nélkül elképzelhetetlen az üzleti tevékenység, hogy formális és informális módon nemcsak rivalizáltak, hanem együtt is működtek a vállalatok és az üzletemberek.