BHBlog: Mivel foglalkozik a vállalkozástörténet?
Elhangzott a 2022. március 4-i műhelybeszélgetésen
A vállalkozástörténet célja
A tudományág határairól, témáiról, módszereiről intenzív vita zajlik napjainkban is: milyen változások szükségesek, milyen irányba kellene fejlődnie.
John F. Wilson szerint (1995) a vállalkozástörténet célja, a cégek viselkedésének hosszabb időtávú tanulmányozása és értelmezése. Általánosabb szinten a vállalkozástörténet a kapitalizmus kialakulásának új, dinamikus magyarázatát adhatja, a vállalatok, iparágak vagy üzletemberek által hátrahagyott források elemzése, nemzetközi összehasonlítások alapján.
Werner Plumpe a vállalkozástörténetnek fontos szerepet tulajdonított a komplex szervezetek döntéshozatali folyamatainak elemzésében és értelmezésében.
Jones és Zeitlin (2010) szerint a vállalkozástörténészek az üzleti rendszerek, vállalkozók és cégek történelmi fejlődését/evolúcióját, valamint a politikai, gazdasági és társadalmi környezetükkel való kölcsönhatásukat tanulmányozzák. Olyan kérdésekkel foglalkoznak tehát, amelyek a történészek mellett más társadalomtudományok kutatóit is foglalkoztatják (pl. a menedzsment elméletek, az üzleti adminisztráció, valamint a közgazdaságtan, a szociológia és más társadalomtudományok számára is releváns kérdések).
A vállalattörténészek számos kvalitatív és kvantitatív módszert alkalmaznak, és hangsúlyozzák az időbeli változások szerepét.
A vállalatelmélet és a vállalkozó szerepe a cégben már régóta, és továbbra is a legfontosabb központi témája a vállalkozástörténetnek. A vállalkozástörténet arra törekedett, hogy megmagyarázza azt, amit a közgazdaságtan nem tudott, nevezetesen a cégek növekedésének minőségi dimenzióit
A vállalkozástörténet kialakulása
A vállalkozástörténet rendkívül gyorsan fejlődött és intézményesült az elmúlt évtizedekben, számos új témát vizsgált és új módszereket alkalmazott.
A diszciplína a gazdaságtörténet egyik ágaként alakult ki az 1920-as években az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában pedig az 1950-es években. Az Egyesült Királyságban a vállalkozástörténet, mint a gazdaságtörténettől független, önálló tudományág az 1980-as években lett elfogadott. A téma első oktatói helyét 1959-ben hozták létre a Glasgow-i Egyetemen.
A vállalkozástörténet napjainkban
A vállalkozástörténet kilépett a gazdaságtörténet árnyékából, önállósult és kialakította saját identitását. Új szakmai egyesületek alakultak. Új folyóiratok jöttek létre, amelyeket egyre szélesebb körben olvasnak, növekvő példányszámok.
Kép: flickr / Martin Wichary / Museum of Business History and Technology (DE, USA)