Részletes bemutatkozás

Részletes bemutatkozás
A 2022. január elsején megalakult Vállalkozástörténeti Kutatócsoport hároméves kutatási programja során a vállalkozások és vállalkozók közötti kooperációt vizsgáljuk.

A gazdaságtörténeti kutatások egyre gyakrabban igazolják, hogy a vállalkozások közötti viszonyokat a versengés mellett legalább annyira az együttműködés is meghatározta.A múltban és a jelenben is sok példát láthatunk erre. Számos olyan kereskedelmi társulás, iparági egyesület és munkaadói szervezet jött létre a 19. század óta, amelyek az üzleti életben az együttműködést szolgálták. A vállalatok már régóta kötnek egymással informális vagy formális megállapodásokat üzleti környezetük szabályozása érdekében. A második világháborúig a kartellek a piacok fontos szereplői voltak, és sokféle formában járulhattak hozzá tagvállalataik eredményesebb működéséhez. A felekezeti, rokoni, családi kapcsolatok, a gazdasági szereplők informális társaséletének terei (kaszinók, társas körök) és eseményei (társasági élet, estélyek, bálok, rendezvények) egyaránt lehetőséget biztosítottak az együttműködés különféle formáinak kialakítására.

A kutatási program célja megvizsgálni, hogy milyen típusú kooperáció alakult ki a magyar gazdaságban a vállalatok, vállalkozások, üzletemberek között a 19−20. század folyamán, mi volt az oka annak, hogy az egyébként egymással versenyhelyzetben levő gazdasági szereplők együttműködtek egymással, és milyen következményekkel járt mindez. Szeretnénk megtudni ennek keretében azt is, hogy milyen formái voltak a kooperációnak az állam és a vállalatok között.

Célunk, hogy új módon, új szempontok alapján elemezzük a vizsgált kérdéseket. A kutatás nem korlátozódik a menedzseri nagyvállalatokra, hanem az egyéni cégekre, családi vállalkozásokra, az  uradalmakra és a szocialista nagyüzemekre is kiterjed.

A hazai business history központjaként célunk, hogy eredményeinket konferenciákon és publikációk formájában közvetítsük a hazai és nemzetközi tudományosság felé, hírt adjunk eredményeinkről a tágabb közvélemény számára is.

A kutatócsoport munkájába szeretnénk bekapcsolni minden hazai kutatót, aki vállalkozástörténeti kérdésekkel foglalkozik és szívesen együttműködik velünk. Szeretnénk minél több kollégát meghívni a vitáinkra, a workshopokra, közös publikációkban való közreműködésre. Kapcsolatot szeretnénk építeni külföldi kollégákkal is.